Matice plánování času

S blížícím se Štědrým dnem se předsevzetí, že stihnu veškeré své plány stává pouhým Science Fiction a dostávám se do velkého časového presu.

A pokud to tak máte taky (a je to horší s každým novým, nečekaným mailem), pojďme si zrekapitulovat trochu Time management. Podstatou je nahlížet na činnosti ze dvou pohledů – jestli je důležitá (čekalo to 2 měsíce, musí to být před Vánoci?) a jestli je naléhavá (Štědrý den přesunout asi nepůjde). Naléhavé činnosti vyžadují samozřejmě okamžitou pozornost, jsou viditelné a jejich vyřízení je ve většině případů rychlé (v případě, že to zabere více než 2 minuty, delegujte činnost). Důležité činnosti mají souvislost s výsledkem celkové činnosti, přispívají k poslání organizace a dodržení cílů. Naléhavé činnosti vyžadují reakci, důležité akci.

 

Podle S. Coveyho trávíme v zásadě čas jedním ze čtyř způsobů popsaných kvadranty I až IV (viz obr).


 

Skutečně efektivní lidé se vyhýbají kvadrantům III a IV a usilují o to, aby většinu času trávili v kvadrantu II. V něm řeší záležitosti, které jsou základem efektivního osobního řízení (ve III. a IV. se přece nepohybujeme).

V době adventu odhoďme hlavně I. Kvadrant, zastavme se, utřiďme priority a užijme si adventní čas ve vánoční atmosféře.