(Čeština) Matice plánování času

Sorry, this entry is only available in Czech. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

S blížícím se Štědrým dnem se předsevzetí, že stihnu veškeré své plány stává pouhým Science Fiction a dostávám se do velkého časového presu.

A pokud to tak máte taky (a je to horší s každým novým, nečekaným mailem), pojďme si zrekapitulovat trochu Time management. Podstatou je nahlížet na činnosti ze dvou pohledů – jestli je důležitá (čekalo to 2 měsíce, musí to být před Vánoci?) a jestli je naléhavá (Štědrý den přesunout asi nepůjde). Naléhavé činnosti vyžadují samozřejmě okamžitou pozornost, jsou viditelné a jejich vyřízení je ve většině případů rychlé (v případě, že to zabere více než 2 minuty, delegujte činnost). Důležité činnosti mají souvislost s výsledkem celkové činnosti, přispívají k poslání organizace a dodržení cílů. Naléhavé činnosti vyžadují reakci, důležité akci.

 

Podle S. Coveyho trávíme v zásadě čas jedním ze čtyř způsobů popsaných kvadranty I až IV (viz obr).


 

Skutečně efektivní lidé se vyhýbají kvadrantům III a IV a usilují o to, aby většinu času trávili v kvadrantu II. V něm řeší záležitosti, které jsou základem efektivního osobního řízení (ve III. a IV. se přece nepohybujeme).

V době adventu odhoďme hlavně I. Kvadrant, zastavme se, utřiďme priority a užijme si adventní čas ve vánoční atmosféře.